תפריט עמוד

מרחצאות חמים בבודפשט

אם צריך עוד סיבה אחת למענה כדאי להגיע לסוף שבוע חורפי בבודפשט, השם הוא "מרחצאות גלרט". במוסד הוותיק הזה, אגף נפרד במלון גלרט המכובד, החורף האירופי הופך חם ונעים.

אם צריך לבחור סיבה אחת למענה כדאי להגיע לסוף שבוע חורפי בבודפשט, השם הוא "מרחצאות גלרט". במוסד הוותיק הזה, אגף נפרד במלון גלרט המכובד, החורף האירופי הופך חם ונעים. מרחצאות גלרט, על הגדה המערבית של הדנובה, הגדה של בודה, הם רק אפשרות טבילה אחת מני רבות שמציעה הבירה ההונגרית.
כבר יותר מאלפיים שנה פורצים בבודפשט מים חמים מן המעיינות שבלב האדמה. ביקור במרחצאות לא נחשב כאן למותרות, או למשהו מיוחד במינו. זו פעילות שגרתית, הרגל שרבים מתושבי העיר אימצו לעצמם. פעם בשבוע הם הולכים, בדרך כלל כמה חברים ביחד, לבלות באחד המרחצאות העיר.
בארבעת המרחצאות בהם ביקרתי טבלו מאות בני אדם, גברים ונשים, במחלקות נפרדות. לכל אחד מהמוסדות האלה היה אופי שונה וקהל שונה שביקר בהם.
מרחצאות קיראלי (Kiraly) בגדה של בודה, קרוב מאוד לנהר, מצפון למרכז העיר, נחשבים למוסד הוותיק ביותר בתחום. הקיראלי הוקמו כבר במאה ה16- בידי הפאשה הטורקי של בודה. למבקר נדמה שהמקום
לא עבר מאז הרבה מאוד חידושים. הבניין הירוק והנמוך מעלה אזוב מבחוץ ומבפנים. האולם בו נמצאות ארבע בריכות המים חמים ואפלולי, הטיח מתקלף והאווירה לא מזכירה בדיוק את מכוני הבריאות הנוצצים במערב אירופה. החלק המעניין הוא הכיפה החצי שקופה מעל הבריכה המרכזית. היא מעניקה לטבילה במקום הילה מוזרה ותאורה מעניינת. יש כאן ימי פעילות נפרדים לנשים ולגברים. חובבי האותנטיות או הנוסטלגיה עשויים למצוא במרחצאות קיראלי קסם מסוים והמחיר זול למדי – כעשרים שקל לטבילה.
אם צועדים כחצי שעה דרומה לאורך גדת הדנובה (עדיין בגדה של בודה) מגיעים למרחצאות רודאש (Rudas). זהו חמאם טורקי מסורתי, שמיועד לגברים בלבד. אין כאן אפשרות למנוחה לאחר האמבט, או לטיפולי בריאות. גם כאן הניקיון לא מרשים והאווירה לא מזמינה במיוחד עבור זרים חסרי ניסיון. הליכה קצרה נוספת דרומה מובילה לגלרט ואל הבחירה הטובה ביותר. המלון והמרחצאות חולקים בניין אר-נובו מרשים מן המאה ה19-. עמודי שיש ופסיפסי טורקיז ענקיים הם המרכיבים הבולטים כאן. הכניסה למרחצאות נפרדת מהמלון. תמורת כחמישים שקל אפשר לבלות כאן יום שלם וההיצע כולל בריכות שחייה מחוממות (משותפות לגברים ונשים) והעיקר – שתי בריכות לא גדולות ויפהפיות של מרחצאות מים חמים. האחת בטמפרטורה של 38 מעלות והאחרת 36 מעלות. הבריכות סמוכות מאוד אחת לשנייה, באותו אולם לא גדול במיוחד, מצופה כולו בפסיפס כחלחל.

הבלן החסון בגלרט נעל את בגדי בארון מתכת, העניק לי מין סינור בד לבן וזעיר לכסות בו את אזור חלצי, ולמראה ההיסוס שלי הבהיר נחרצות: "המים שלנו עוזרים לכל מחלה. פי אלף יותר טוב מכל תרופה שנותנים הרופאים. גם אם אתה בריא לחלוטין, אצלנו לפחות תזכה בקצת שלווה."
כעשרים גברים, רובם צעירים, שניים מהם נושאים תינוקות בני כשנה, עמדו וישבו בשתי הבריכות. שניים קראו עיתון ושניים אחרים שיחקו שח בכלי משחק קטנים, על לוח שהניחו על דופן הבריכה. שקט מוחלט שרר באולם. הפסיספס הכחול הבהיק באור השמש שחדרה מחלונות זעירים וגבוהים. לא קשה להשתכנע כאן שהמים החמימים משרים שלווה ורוגע.

אורחי המלון זוכים בשימוש חופשי במרחצאות, אבל החדרים לא זולים.  (מלון גלרט – טלפון 3618895500 אתר אינטרנט ).
בגדה של פשט, בלב הפארק העירוני, אפשר לבקר במרחצאות הגדולים, הפופולריים ביותר בעיר – שצ'ניי (Szechenyi). זהו אחד מאתרי המרחצאות הגדולים באירופה. המחיר דומה לזה של גלרט והאווירה מקומית יותר ומהודרת פחות. יותר מכל המקומות האחרים מזכירים מרחצאות שצ'ניי מכון בריאות סואן בעיר מערבית. המקום נקי, מאורגן ונעים, אבל אין לו את הקסם הקצת אגדי שיש בגלרט.

כשיוצאים ממלון גלרט כדאי מאוד לשוטט זמן מה בהר גלרט – פארק עירוני גדול ומרשים מאוד, ממנו נשקפים נופים יפהפיים של הדנובה, הגשרים שחוצים אותה, הארמון המלכותי על הרכס הסמוך, ושל פשט – על הגדה המזרחית של הנהר. על פסגת הר גלרט ניצבות ה"סיטאדלה", מצודה מבוצרת ואנדרטת העצמאות הענקית, שנחשבת לאחד מסמלי העיר.
ההר מצפון לגלרט, הר המצודה, הוא האזור שמכיל את האטרקציות החשובות והמרשימות ביותר בעיר. באופן נוח מאוד מדובר באזור לא גדול במיוחד, שאפשר לצעוד בו לאורכו ולרוחבו במהלך בוקר אחד. אם מגיעים מפשט, לאחר חוצים את הנהר אפשר לעלות למרומי הר המצודה בעזרת רכבת קטנה (Siklo), עם שתי קרוניות עץ (המחיר כשני שקל). למעשה מורכב הר המצודה משני אזורים נפרדים – העיר העתיקה, הצפונית יותר, בה חיו תושבי בודה בימי הביניים והארמון המלכותי, בקצה הדרומי של הר המצודה. אלה שאינם חובבים מושבעים של אמנות הונגרית טוב יעשו אם לא יתעקשו לצעוד ברחבי המוזיאונים הענקיים שממלאים עכשיו כל אולם פנוי בארמון המלכותי.

העיר העתיקה מספקת מרחב ועניין מרתקים פי כמה מאזור הארמון. הרחובות הצרים מובילים לבתים צבעוניים, שקירותיהם מכוסים בציורים עתיקים. ביניהם ניצבות כמה כנסיות מעניינות ועיקר העניין מתמקד ב"מצודת הדייגים" – כיום מרפסת תצפית משופצת וחדשה, שממוקמת על הביצורים מהם הגנו הדייגים בימי הביניים על העיר מכיוון הנהר. גם כאן, כמו במקומות רבים אחרים בבודפשט, יש קסם של אגדה, שמטופח ומודגש באופן בו שופץ לאחרונה המקום. המשפצים הקפידו במיוחד על עיצובם של שבעת מגדלי השמירה המזדקרים מעל מצודת הדייגים. התוצאה קצת מזכירה אמנם את טירת האגדות של דיסני בפארק השעשועים, אבל הנוף של הנהר ושל בניין הפרלמנט על הגדה של פשט יפים מאוד. כמה מאות מטרים צפונה, בחלק העתיק של העיר נמצא מלון הילטון, ששוכן באתר היסטורי. כדאי להיכנס ללובי של המלון כדי לראות צירוף לא שכיח וקצת מוזר של מלון פאר עם אתר עתיקות משומר.

רוב בתי המלון, המסעדות, בתי הקפה והחנויות של בודפשט שוכנים על הגדה המזרחית של הדנובה – בפשט. כדאי מאוד להגיע אל הפארק העירוני (Varosliget). כאן, ליד המרחצאות, מרוכזים גן החיות הגדול של העיר, הקרקס הנודע, אחד הקרקסים הוותיקים באירופה והיחיד שפועל במבנה עגול וקבוע והאגם הגדול שהופך בחורף למשטח החלקה ענק על הקרח. בין האגם לקרקס נמצאת מסעדת "גונדל" הנחשבת למסעדה היוקרתית והטובה בעיר. גונדל נוסדה ב1894- והיא מוסד מוכר ונחשב מאוד בבודפשט. בשעות אחר הצהריים מגישים כאן מעין "מיני ארוחה עסקית", שכוללת מרק חם, קפה ועוגה תמורת כעשרים שקל בלבד. העסקה הזו מאפשרת, בייחוד ביום חורף קר וגשום, ליהנות מן ההדר של המוסד המכובד הזה במחיר שווה לכל נפש. בימים יפים כדאי לשבת בגינת המסעדה המוקפת צמחים מטפסים. הרוצים לסעוד כאן בערב מוטב שיזמינו מקום מראש (Gundel – טלפון 3614684040)
לינה: מלבד מוסדות יוקרתיים ויקרים שהוזכרו כאן, כמו הגלרט וההילטון, יש בבודפשט הרבה מאוד מלונות זולים. דוגמא אחת הוא מלון ארז'בט (Erzsebet – ברחוב Karolyi M. במרכז פשט, לא רחוק מן הנהר. טלפון 3613285700 אתר אינטרנט). אפשרות יקרה יותר ומעניינת הוא מלון ארטוטל (Art’otel – 1 Bem Rakpart טלפון 3614879487). המלון מלא ביצירות אמנות מודרנית וזכה למוניטין בזכות העיצוב המיוחד שלו. חדר זוגי עולה כ120- יורו ללילה.

האם היית ביעד הזה?

 • 2

  כן הייתי

 • 7

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.