תפריט עמוד

גני הנדיב: נדיבותו של הברון

סיור בגני הנדיב, ירושתו הנהדרת של הברון רוטשילד ומקום מנוחתו האחרון, עובר דרך מדשאות מטופחות, צמחייה עשירה וסמלים בעלי משמעות נסתרת. כמה נדיב היה רוטשילד

למי המסלול מתאים: לכל המשפחה

קושי: מסלול קליל ומהנה

אורך המסלול: מסלול מעגלי קצר שאורכו כקילומטר וחצי

הגעה: הכניסה לגנים נמצאת בין בנימינה לזכרון יעקב. מכביש מס' 652 פונים מערבה בהתאם לשילוט ומגיעים למגרש חניה מסודר.

שימו לב: בשטח הפארק אסור לערוך מנגלים ועל אף הפיתוי, אסוק לשחק על המדשאות המטופחות. תוכלו לערוך פיקניק בשטח המיועד לכך מחוץ לגנים.

נכנס אל הגן (הכניסה ללא תשלום) דרך שער מעליו מתנוסס סמל משפחת רוטשילד. שטח הגן, השייך כולו למשפחת רוטשילד ומוחזק מתקציביה, הוא 4,500 דונם. תכנון הגן נעשה לפי צוואתו של רוטשילד. יש המספרים כי בביקורו האחרון בזכרון יעקב עלה רוטשילד לתצפית על גבעה במקום ואמר "פה טוב לנוח", אך נראה כי אין אמת בדבר. בצוואתו הורה שסביב קברו יבנה גן הפתוח חינם לקהל הרחב.


גני הנדיב. בצוואתו רוטשילד ציווה שסביב קברו יבנה גן פתוח לקהל

נמשיך ללכת בשביל הרחב ישר, כשאנו מתענגים על הטיפוח הסביבתי, ונפנה שמאלה לכיוון מפלי המים. מאזור זה נשקפת תצפית יפה אל מישור החוף ואל הים ממנו הגיעו ראשוני היישוב בהם תמך רוטשילד. המים כאן משולים לחיים – גולשים כשצף קצף, מלאי עשייה, ונאגרים בבריכה שקטה ובה מזרקה. המזרקה משולה לנשמה שעולה השמיימה כשהחיים מסתיימים. בראש מפלי המים נבחין בלוח שיש עליו חקוקה מפה עם שמות המושבות להן תרם רוטשילד מכספו.

המשך הליכה יביאנו לפניה קצרה ימינה לכיוון אחוזת הקבר. עצמות הברון הנדיב ואשתו, עדלאידה, הובאו מצרפת וכוסו ב-44 שקי עפר מכל המושבות בהן תמכו. הקבר מזכיר בצורתו קבר מימי בית שני, תקופה עליה התרפק רוטשילד בזיכרונותיו, ובו סמלים רבים. בשער הכניסה תמצאו פיתוחי גפנים – סמל לפרודוקטיביות ולענף המצליח שרוטשילד הכניס למושבות. הברוש שבחצר מסמל את נר התמיד – סמל לנצחיות ולהמשכיות. גביע האבן הוא כוס הדמעות – זכר לכאבו ההיסטורי של העם היהודי. הדלתות הכבדות מסמלות דלתות כספת. הן פתוחות כפי שהייתה דלת הכספת של רוטשילד. המעבר החצוב מתעקל כמו נפתולי החיים ומגיע בסופו אל הקבר. בתקרה קבועה מנורה בצורת לב – סמל לאהבתם של בני הזוג.


גן הוורדים. שימו לב לשעון השמש

בהמשך המסלול נגיע אל גן הורדים ובו שעון שמש יפה, אל גן דקלים ולגן ייחודי המיועד בראש ובראשונה לעיוורים. בגן זה שתולים סביב טיילת שיחי תבלין וריח. לפני כל אחד מופיע שמו של הצמח בערבית, אנגלית, עברית ובכתב ברייל. מוללו את הצמחים והריחו אך אנא, אל תקטפו.

הליכה קצרה בהמשך השביל תובילנו למרכז המבקרים היפה, ושם נוכל לקבל מידע לגבי מסלולי טיול נוספים באזור.


לחצו להגדלה

מתי פתוח? גני הזיכרון פתוחים בכל יום 16:00-8:00, בימי שישי עד השעה 14:00. הכניסה מותרת עד רבע שעה לפני הסגירה. פרטים נוספים בטלפון: 04-6298111 ובאתר האינטרנט

טיול נוסף באזור:

מגן הנדיב למערת כבארה
מגן הנדיב למערת כבארה
מסלול טיול ברמת הנדיב, בין עצי חורש טבעי, הצצה למערה פרה-היסטורית (זהירות, לא להפריע למנוחת העטלפים!), מפגש עם בעלי חיים ותצפית מקסימה אל חוף הכרמל. כדאי לשלב עם ביקור במרכז המבקרים המוצלח, שמתמזג להפליא בנוף הטבעי

האם היית ביעד הזה?

 • 13

  כן הייתי

 • 7

  לא, אבל מתכנן

 • 2

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.