תפריט עמוד

החומה הסינית – פלא עולם

החומה הסינית העצומה בסין - למעלה מ-6000 ק"מ אורכה, הוכרזה כאחד מפלאי העולם החדשים, וכן הוכרזה כאתר מורשת עולמית.

בניגוד למיתוס המקובל, אם אתם רוצים לראות את החומה הסינית – אל תטוסו לחלל. בחודש מרץ 2004 הכריז משרד החינוך הסיני על שכתוב ספרי הלימוד לאחר שהאסטרונאוט הסיני הראשון, יאנג לי-וויי, חזר מהחלל ודיווח כי לא ראה דבר. בדיקה מהירה העלתה שמקור האגדה הוא בספר שנכתב ב-1938 על ידי סופר המסעות הפופולרי ריצ'רד הליברטון.

גם כך, החומה הסינית ממשיכה להרשים. היא משתרעת דרך הרים מושלגים, רמות ירוקות ומדבריות, משאנחאיגואן על החוף המזרחי ועד ג'יאו גואן במערב, באורך של 6,259 קילומטר. חלקיה המוקדמים ביותר נבנו כבר במאה החמישית לפני הספירה במטרה לבלום את השבטים הנוודים מהצפון. הם אוחדו במאה השלישית לפני הספירה על ידי קיסר צ'ין הראשון, שי הואנג-טי, שהיה חובב גדול של פרויקטים גרנדיוזיים. שיפוצים ותוספות נעשו בתקופות מאוחרות יותר, אך החומה לא עצרה את המונגולים שכבשו את סין במאה ה-13. לאחר גירוש המונגולים, בימי שושלת מינג (1644-1368), התחזקו מגמות שנאת הזרים וההתבדלות. סין נסגרה בפני העולם ומרבית חלקי החומה שאנו רואים כיום נבנו בתקופה זו.

הסינים לא מצליחים להגן על מי שנועדה לשמור עליהם. על פי הערכות אחרונות, כשני-שלישים מהחומה נמצאים בסכנת קריסה. תושבים מקומיים הנזקקים לאבנים לוקחים אותן מהחומה, וחלקים נוספים נהרסו לצורך סלילת כבישים ובנייה לא חוקית. קריאה לעריכת שיפוץ כללי של החומה נדחתה בינתיים על ידי הממשלה בשל עלותה הצפויה – עשרות מיליארדי דולר.

מיקום והגעה: קטע החומה שנשמר במצב הטוב ביותר ומופיע על כל הגלויות הוא בדלינג (Badaling), שישים קילומטר צפונית לבייג'ינג, שם גובהה הממוצע של החומה הוא 7.5 מטרים, ועובייה ארבעה מטרים. לבדלינג ניתן להגיע באוטובוסים היוצאים מכיכר טיאנאנמן.
אתר זה הוא כמובן הצפוף והפופולרי ביותר בקרב המבקרים בחומה. לאור זאת ממליצים היום רבים לבחור באחד משני יעדים אחרים, גם הם לא רחוקים מאוד מבייג'ינג, אבל עדיין שקטים ושלווים הרבה יותר מן הצפיפות בבדלינג. אתרים אלה הם מוטיאניו (Mutianyu) וסימאטאי (Simatai). במוטיאניו פועל אפילו רכבל שמסייע למבקרים שמתקשים לטפס על החומה הגבוהה. סימטאי הוא ללא ספק האתר הפחות צפוף ודחוס אבל כדאי לציין שבקטע זה החומה גבוהה, קשה לטיפוס ולעיתים אפילו בלתי יציבה ואבנים נופלות ממנה.

עונה מומלצת: מאי-אוקטובר.

החומה הסינית ב-Google Street View

האם היית ביעד הזה?

 • 8

  כן הייתי

 • 18

  לא, אבל מתכנן

 • 8

  לא מעוניין

סין של פעם: הכפר שאשי במחוז יונאן

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.