תפריט עמוד

מידע מעשי לברלין

הכנות - ויזה, איך מגיעים, מתי נוסעים, בריאות ועוד

כל מה שצריך לדעת כשמתיישבים לתכנן את הטיול: מידע על שגרירויות ונציגויות קונסולוריות, אשרות והיתרים נדרשים, איך מגיעים ליעד, מתי הכי כדאי לנסוע, האם צריך חיסונים, כללי בטיחות מומלצים ועוד


אשרות ושגרירויות
ישראלים הנוסעים לגרמניה אינם זקוקים לאשרת כניסה.

שגרירות גרמניה בישראל
כתובת: דניאל פריש 3, תל אביב.
טלפון: 03-6931313.

שגרירות ישראל בברלין
כתובת: Auguste Victoria Strasse 74-75.
טלפון: 49-30-89045500. 
אתר השגרירות


איך להגיע
יש שירות טיסות ישיר בין ישראל לברלין, וכן טיסות דרך ערים אחרות באירופה. אפשר להגיע לברלין ברכבות ובאוטובוסים מערים אחרות בגרמניה ובאירופה.


מתי להגיע
מסוף האביב עד תחילת הסתיו, כשהטמפרטורות נוחות והימים ארוכים. בחורף קר ומושלג.

 

 

מידע כללי - כסף, תקשורת, תחבורה ועוד

לשכות תיירות, מטבע מקומי בשימוש, הפרש השעות בין היעד לבין שעון ישראל, קידומת טלפון בינלאומית, אמצעי תחבורה מומלצים ונפוצים, מידע למטיילים עם מוגבלויות ועוד


לשכות תיירות 
מרכזי מידע לתיירים של לשכת התיירות של ברלין שוכנים במגדל הטלוויזיה (Fernsehturm) באלכסנדרפלאץ, בשדה התעופה טגל (Tegel), בשדה התעופה שונפלד (Schonefeld), בשער ברנדנבורג (brandenburger Tor) ובתחנת הרכבת המרכזית.


מטבע
אירו 


הפרש שעות
ברלין מאחרת את שעון ישראל בשעה אחת. 


 תקשורת
הקידומת הבינלאומית של גרמניה היא 49. קידומת הטלפון של ברלין היא 030. בחיוג מחוץ לגרמניה יש להוריד את הספרה אפס.


תחבורה
ברלין ענקית ולכן כדאי להשתמש בתחבורה הציבורית. מוטב לנסוע ברכבת התחתית ובאוטובוסים ולא במוניות היקרות. אוטובוס מספר 100 עובר בכל האתרים המרכזיים של העיר ואפשר לעלות ולרדת בכל אחת מהתחנות. אופציה נוספת היא לשכור אופניים ולרכב באופן עצמאי בשבילים המיועדים לאופניים. חברת ההשכרה הגדולה ביותר בעיר היא Fahrradstation.
מומלץ לרכוש את כרטיס Berlin Welcome Card התקף ל-5-2 ימים ומעניק נסיעה חופשית באוטובוסים וברכבות ועד חמישים אחוז הנחה למרכזי התרבות והאטרקציות התיירותיות. הכרטיס אידיאלי למשפחות, כיוון שכרטיס אחד למבוגר כולל גם עד שלושה ילדים מתחת לגיל 14. את הכרטיס אפשר לקנות בבתי המלון, במשרדי S-Bahn ובלשכות התיירות.

הגעה משדה התעופה למרכז העיר: שדות התעופה המרכזיים בברלין הם טגל ושונפלד. 
שדה התעופה טגל (Tegel) מרוחק שמונה קילומטרים ממרכז ברלין. ניתן להגיע למרכז העיר באוטובוסים 109 ו-128, וכן באוטובוס JetExpressBus TXL שמקשר את שדה התעופה עם תחנת הרכבת המרכזית Hauptbahnhof, ועוצר גם באלכסנדרפלאץ ושער ברנדנבורג. אוטובוס נוסף הוא X9 JetExpressBus, שמגיע לתחנת Zoologischer Garten. 

שדה התעופה שונפלד (Schonefeld) מרוחק כ-18 קילומטר ממרכז העיר. ניתן להגיע למרכז העיר ברכבות ה-S-Bahn S-9 ו-S-45 שיוצאות משדה התעופה כל 20 דקות. ניתן לנסוע גם ברכבת ה-Airport Express שמגיעה לתחנת הרכבת המרכזית Hauptbahnhof וברכבות RE7 ו-RB14 שמגיעות לנקודות מרכזיות בעיר כמו תחנת Zoologischer Garten, תחנת הרכבת המרכזית Berlin Hauptbahnhof, פרידריכשטראסה ואלכסנדרפלאץ. יש גם קווי אוטובוס רבים שמגיעים משדה התעופה שונפלד למרכז העיר. 
 

 

לינה ומלונות, אוכל ומסעדות, בילויים וקניות

אוכל: בתי קפה
בברלין יש בתי קפה אמיתיים, רוטטים – בתי קפה שהם טבעיים לעיר כמו דוכני פלאפל לתל אביב. כי זוהי ברלין: איש-איש ובית הקפה שלו. בני ציפר שב מברלין עם שיר הלל  
לכתבה המלאה>>


קניות: הקומה השישית השערורייתית של הקה.דה.וה  

 
קה.דה.וה. חנות שהיא גם אתר חובה לתיירים | צילום: נפתלי הילגר

כתבה: נירית בן יוסף

מנסיוני המר אני יודעת שלהכין רשימת קניות מסודרת לפני שאני יוצאת לקה.דה.וה זה בזבוז זמן. לא משנה כמה נחרצת אהיה בהחלטתי לקנות רק את מה שאני ממש צריכה, אחרי כשלוש שעות אמצא את עצמי הולכת אל המכונית, מאחורי סבל לבוש בפראק, דוחף עגלה עמוסה שקיות כחולות מלאות בדברים שראיתי בדרך ונזכרתי פתאום שאני זקוקה להם, בדחיפות!
אדולף ינדורף, יהודי שנולד ב-1870 בעיירה בוויטמברג, ידע מה הוא עושה כאשר פתח לפני 97 שנה בית כלבו גדול ומפואר ב"מערב החדש" – כך כונו הערים והשכונות החדשות שהתפתחו ממערב לברלין. לתושבי חלק זה של ברלין ולתיירים המבקרים בעיר היה ועדיין יש כוח קנייה שמחזיק חנות עצומה שכזאת. כל שנה, בחודש שלפני חג המולד, נאלצים שוטרי ברלין לכוון את כלי הרכב שמנסים להגיע למקום. מי שהצליח לחנות ולצאת מבניין החניה אולי מבחין בשלט על הקיר, המנציח את בית הכנסת שעמד כאן ונשרף בליל הבדולח, בנובמבר 1938.
בפתיחת החנות בשנת 1907 היו בה חמש קומות על שטח של 24 אלף מטר רבוע. כבר אז היתה זו אחת מחנויות הכלבו הגדולות בעולם, והיא הציעה שירותים חדשניים לאותם זמנים, כמו אריזה ותשלום במקום וגם – לא פחות חשוב – תאים להחזקת הכלבים שליוו את הגברות האלגנטיות לקניות וחדרי קריאה לאדונים המשועממים.
כיום, הקה.דה.וה הוא חנות וגם אתר חובה לתיירים, המתגאה במוטו הוותיק: אצלנו תמצא את כל מה שיש! בשמונה הקומות של החנות נמכרים היום 380 אלף מוצרים שונים; במחלקת האוכל, המשתרעת על 7,000 מטר רבוע בקומה השישית, מוכרים 500 איש 33 אלף מוצרי מזון ומשרתים את הסועדים ב-33 פינות זלילה שונות. מי שרואה, למשל, את מספר סוגי הנקניקים, המחולקים לפי ארצות מוצאם, מתבייש לעצמו בשקט על כך שהסתפק עד עתה בחזה הודו מעושן פשוט. כלקוחה ותיקה של החנות, איני מתביישת להודות שעדיין, במחלקת הבשר אני תמיד מבקשת שיזכירו לי איך מגיעים למחלקת הדגים, המפורסמת במבחר העצום שלה ובדלפק המיוחד לצדפות, המגיעות מדי יום, טריות-טריות, מחופים שונים באירופה.
קצת היסטוריה: כאשר מלאו לאדולף ינדורף עשרים שנה, הוא נסע לארצות הברית כדי ללמוד טכניקות מכירה מודרניות. הוא חזר לגרמניה, פתח בברלין חנות שהתמחתה בדברי סידקית וצמר, ואחריה הקים ארבעה בתי כלבו, שהמפורסם בהם הוא בית הכלבו של המערב (Kaufhaus des Westens), המוכר בשם KaDeWe. ב-1926 מכר ינדורף את רכושו למשפחת טיץ, בעלת בתי כלבו רבים בגרמניה. עם עליית הנאצים לשלטון אולצו בני משפחת טיץ למכור את מניותיהם בקונצרן הענק, שהיו בשווי של 24 מיליון רייכסמרק. בסופו של דבר הם קיבלו עבורן רק 800 אלף רייכסמרק, וגם אותם נאסר עליהם לקחת עימם כאשר ברחו מגרמניה להולנד ומשם לפלשתינה. המרוויחים העיקריים מהחרמת הרכוש של משפחת טיץ היו הבנקים הגרמניים הגדולים.
ב-1943 נפל מפציץ אמריקאי על הבניין, שנשרף כמעט לחלוטין ושוקם לאחר המלחמה.
לפתיחת החנות ב-1950 הגיעו 180 אלף איש. ב-1956 הסתיימה בנייתה של מחלקת המזון המפורסמת בקומה השישית, ובמשך השנים המשיכה החנות לגדול. שטחה נכון לרגע זה הוא שישים אלף מטר רבוע, כשטחו של האצטדיון האולימפי בברלין ועוד ארבעה מגרשי כדורגל. אז שתהיה לכם דרך צלחה, ואל תשכחו להצטייד בתרמיל, מימייה, מצפן וכרטיסי אשראי.

כתובת: Schöneberg Wittenbergplatz,,Tauentzienstrasse 21-24
טלפון: 49-30-21210


בילויים
חיי הלילה של ברלין: עיר ללא הפסקה
חיי לילה סוערים, מסיבות פרועות, ברים נחשבים, מועדונים שהכל מותר בהם, סצנת גייז לוהטת, וגם מרכזי תרבות והופעות למי שמחפש בילוי קצת יותר סולידי
לכתבה המלאה>> פסטיבלים ואירועים

כתב: משה גלעד

ינואר/פברואר ואוגוסט > ליל המוזיאונים (Lange Nacht der Museen)
פעמיים בשנה קרוב למאה מוזיאונים ברחבי ברלין פותחים את דלתותיהם עד שתיים לפנות בוקר וצי תחבורתי עומד לרשות המבקרים. כרטיס כניסה אחד מאפשר לבקר בכמה מוזיאונים שרוצים וכולל גם הסעות. מלבד התערוכות במוזיאונים ובגלריות מתקיימים במוסדות שונים גם קונצרטים מיוחדים, מופעי תיאטרון וקבלות פנים חגיגיות.

פברואר > פסטיבל הקולנוע של ברלין (Internationale Filmfestspiele Berlin)
כבר יותר משישים שנה "דוב הזהב" הוא אחד הפרסים היוקרתיים בעולם הקולנוע. הדוב נחשב לסמל לסרטי איכות שנבחרו בידי צוות שופטים מקצועי ואמין. מעניינים גם האירועים "כוכב שביט" (סרטים של במאים שזכו לפופולריות במדינותיהם, אך לא לחשיפה בינלאומית) ופסטיבל סרטי הילדים.

מאי > קרנבל התרבויות (Karneval der Kulturen)
במשך ארבעה ימים בחודש מאי מוכיחים בברלין עד כמה העיר רב תרבותית ורב לשונית. למעשה זהו קרנבל המיעוטים בעיר. מוזיקאים ורקדנים משבעים מדינות מופיעים על במות וברחובות רובע קרויצברג, וכיבוד אקזוטי מוסיף לאווירה הצבעונית. יותר מחצי מיליון איש מתאספים במוקד העיקרי, בליכרפלאץ (Blucherplatz), והמצעד הגדול של הקרנבל צועד במורד Gneisenaustrasse.

יוני-אוגוסט> ביאנלה לאמנות מודרנית (Berlin Biennale fur Zeitgenossische Kunst)
פעם בשנתיים מארחת ברלין את הביאנלה לאמנות מודרנית, אירוע הנמשך חודשיים ובמהלכו חמישים אמנים עכשוויים מציגים בשני המרכזים קונסט ורקה ומרטין גרופיוס באו מגוון יצירות מתחומי האמנות השונים: אמנות פלסטית, אדריכלות, מוזיקה, עיצוב, כתיבה, מחול, אופנה ותיאטרון. לצד התערוכות מתקיימים גם סדנאות אמן ומפגשים עם האמנים.

יוני > יום כריסטופר סטריט (Christopher Street Day)
ברלין זוכה כיום לעיתים קרובות לכינוי "אלדורדו של הקהילה ההומו-לסבית". אחת ההוכחות לאמינות הכינוי הוא המצעד הגדול המתקיים בכל שנה בסוף יוני תחת שם הרחוב הניו יורקי, בו התקיימו ב-1969 "מהומות סטונוול", שבעקבותיהם נערכים מצעדי גאווה בעולם. המצעד הראשון למען סובלנות התקיים בברלין כבר ב-1979. כיום מגיעים למצעד יותר מ-400 אלף אנשים בשנה והוא נחשב לאחד המצעדים המובילים מסוגו בעולם ולהפגנת כוח משמעותית של הקהילה ההומו-לסבית בברלין.
המצעד מתחיל בבוקר, וחוצה למעשה את כל העיר לעבר שער ברנדנבורג ושדרות ה-17 ביוני שבטירגארטן. בירה ומוזיקה רועשת מבטיחות שאווירת המסיבה תעטוף את ההפגנה כולה.

יולי-אוגוסט > קונצרט קיץ בגן הבוטני (Sommerkonzerte) 
בכל קיץ מארח הגן הבוטני סדרת קונצרטים באוויר הפתוח. לא מדובר רק במוזיקה קלאסית, אלא גם בג'ז ובמוזיקת עולם. מחירי הכרטיסים כוללים ביקור בגן הבוטני, שהוא מהגדולים בעולם, עם 22 אלף מיני צמחים. 

נובמבר > פסטיבל האגדות (Berliner Marchentage)
מאתיים אמנים וסופרים מביאים את קסמן של אגדות מסורתיות ומודרניות למאתיים אולמות ברחבי העיר. בפסטיבל מתקיימים כ-600 אירועים בהם צופים שבעים אלף בני אדם. מטבע הדברים, רוב הצופים הם ילדים, אבל מתברר שלא חסרים גם מבוגרים אוהבי סיפור שייהנו מאגדה טובה. 

 

אטרקציות ואתרים מומלצים

העשירייה הפותחת: עשרה אתרי חובה בברלין

שער ברנדנבורג. סמל העיר, שזוכה ליותר צילומי תיירים מכל אתר אחר בעיר | צילום: Sandra Vom Stein

כתב: משה גלעד
לכתבה המלאה>>


אתרים נוספים

East Side Gallery
לאורך רחוב Muhlenstrasse ניצב הקטע הארוך ביותר מחומת ברלין שנשמר (כ-1,300 מטר). לאחר נפילת החומה הוזמנו אמנים מכל רחבי העולם לצייר מצדו המזרחי של הקיר, וכך נוצרה הגלריה הפתוחה הגדולה בעולם.
הגעה: U-Bahn קו 1, תחנת Warschauer Strasse

רחוב ברנאואר (Bernauer Strasse)
ברחוב זה הפרידה חומת ברלין בין שכנים משני עברי הרחוב, שכן המתווה שלה חצה אותו לאורכו. באתר הזיכרון יש קטע ששומר מן החומה, קאפלה ומרכז תיעוד קטן ויפה (Bernauer Strasse 111).

בית הכנסת החדש (Neue Synagogue)
אינו מתפקד עוד כבית כנסת, אלא כמרכז ליודאיקה (Centrum Judaicum) ובו תערוכה המתארת את קורות בית הכנסת.
כתובת: Oranienburger Strasse 28-30, Mitte
הגעה: U-Bahn – תחנת Oranienburger Strasse בקו U6, או תחנת Weinmeisterstrasse בקו U8. S-Bahn – תחנת Oranienburger Strasse בקווים 25, 2, 1 או תחנת Hackescher Markt בקווים 75, 9, 7, 5, 3. חשמלית – קווים 13, 6, 1

בית הקברות היהודי בווייסנזה (Weissensee Judischer Friedhof):
כתובת: Herbert Baum Strasse 45 
הגעה: חשמלית – תחנת Albertinstrasse בקווים 4, 3, 2

שלושת התצפיות הכי יפות
ממגדל הטלוויזיה (Fernsehturm) באלכסנדרפלאץ נשקף נוף מדהים של ברלין. מומלץ לשבת בבית הקפה המסתובב, Telecafe, בגובה 207 מטר.
אל התצפית בראש מגדל דיימלר-קרייזלר (Daimler-Chrysler Building) שבכיכר פוטסדאם עולה המעלית "המהירה ביותר באירופה". בתוך 20 שניות תזכו לראות את העיר מגובה 93 מטרים. 
289 מדרגות מובילות אל עמדת התצפית, בגובה 69 מטרים, שבראש עמוד הניצחון (Siegessaule). הנוף הנשקף מלמעלה שווה את המאמץ.  

מסלולים וטיולים

מסלולי טיול ממומלצים

גנים / יחפים בפארק


הטירגארטן הוא לא רק הפארק הציבורי הוותיק ביותר בברלין, אלא גם היפה והמיוחד ביותר. משה גלעד, כתב "מסע אחר", הלך לאיבוד בשבילי הסנטרל פארק הברלינאי 
לכתבה המלאה>>

אדריכלות / הבונים החופשיים

האם החמיצה ברלין את האפשרות החד פעמית להפוך לעיר הכי מרתקת, חדשנית ונועזת בעולם מבחינה אדריכלית? סיור מודרך בעיר, בעקבות מריבת האדריכלים הגדולה
לכתבה המלאה>>


 

המיוחדים של מסע אחר

המלצות מסע אחר על אתרים יחודיים ומקומות שונים מהמסלול הרגיל

ברלין למתקדמים

הייתם כבר ברייכסטאג, בשער ברדנבורג ובמוזיאון היהודי? הנה חמישה מקומות נפלאים והרבה פחות מוכרים בברליןמרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מזג אוויר